وزارت خارجه ایران تائید کرد که ظریف با سفر به پاریس، با مکرون برای رفع تنش خلیج فارس دیدار دارد

ظریف در دیدار با پرزیدنت مکرون در سفر پیشین به پاریس

به دنبال بیانیه وزارت خارجه حکومت اسلامی ایران که تائید کرد محمد جواد ظریف وارد پاریس شده است، برخی رسانه های ایرانی نوشتند که این سفر غیرمنتظره به دنبال نوعی تفاهم هایی است که در دیدار بین روسای جمهوری فرانسه و ایالات متحده، در حاشیه کنفرانس سران هفت کشور صنعتی جهان به دست آمده است. پیشتر اعلام شده بود که پرزیدنت امانوئل مکرون می کوشد بین ایران و ایالات متحده میانجیگری کند، ولی پرزیدنت ترامپ این پیشنهاد را قاطعانه رد کرده بود.

درباره نوع تفاهمی که بین رهبران فرانسه و ایالات متحده به دست آمده، آشنایان امور گفتند که حکومت ایران تعهد می سپارد به همه تعهدات خود در چارچوب برجام باز می گردد، و در مقابل، ایالات متحده برخی تحریم های دردناک علیه رژیم ایران را باطل می کند.  به گفته آگاهان، چنین توافقی می تواند بحران کنونی در خلیج فارس را نیز کاهش دهد.

هنوز معلوم نیست که این ارزیابی تا چه حد درست باشد. مسلم آن است که خامنه ای به ظریف دستور داده که از هرگونه دیدار مستقیم با دیپلمات های آمریکایی خودداری ورزد.

ولی بعید نیست که برخی دیدارهای غیر مستقیم و یا سه گانه و یا چند گانه صورت گیرد.

در بیانیه وزارت خارجه حکومت ایران گفته شده که ظریف هیچ مذاکره ای با مقامات آمریکایی به عمل نخواهد آورد. ولی تائید شده است که با پرزیدنت ماکرون یک دیدار مهم سیاسی خواهد داشت.

ظریف در روزهای اخیر گفته بود که اگر کشورهای اروپایی به همه تعهدات خود در چارچوب برجام باز گردند، رژیم ایران نیز متقابلا انجام تعهدات خود را، حتی بی آن که ایالات متحده به برجام باز گردد، از سر خواهد گرفت. ولی تجربه یک سال اخیر ثابت کرد که اورپائیان نمی توانند تحریم های آمریکایی را به طوری دور بزنند که تامین کننده انتظارات حکومت ایران باشد.

در حال حاضر تلاش فرانسه آن است که با اعطای برخی امتیازات به حکومت ایران به صورت برخی معافیت ها در راستای سبک کردن تحریم، تنش در حوزه خلیج فارس کاهش یابد و یا کاملا برطرف شود.

حکومت ایران که با مشکل شدید مالی روبروست، به این ارزیابی رسیده که اگر پنجره ای گشوده شود که چند صد میلیون دلار به صورت مرتب به ایران برسد، رژیم خواهد توانست اقتصاد خود را روی پا نگاه دارد و در عین حال به صرفه جویی های گسترده و ناتمام گذاشتن بسیاری از برنامه های سازندگی ادامه دهد.

حضور وزیر خارجه حکومت ایران در فرانسه، با تظاهرات گسترده ایرانیان مقیم آن کشور روبرو شد.

کنفرانس سران هفت کشور صنعتی، در شهری به نام بیاریتس در جنوب فرانسه برگزار می شود.

5 دیدگاه‌

 1. به اگاهی هم میهنانم برسانم که هر کسی که اغدام برای خاموشی اتش در جنگل زاگرس کند را ملاها دستگیر میکنند. این نشان ان است که دوباره پشت پرده های سیاهشان نقشه های جدیدتری برای تکه تکه کردن و ویران کردن ایرانمان کشیده اند. این بلاها را به سرمان میاورند وبعد اخوندها میروند بالای منبر و میگویند بلای اسمانی بود.

  هی بنشینیم و ویران شدن ایران را تماشا کنیم. چشممان کور!!!!!

 2. فرانسه جنایتکار به تروریست ها کمک می کند، بیاد آوریم که اویسی، بختیار، مظلومان و صدها ایرانی دیگر توسط عوامل تروریستی رژیم متشکل از جانیان سپاه و آدم کشهای فلسطینی به قتل رسیدند و فرانسه تسهیلات لازم را در اختیار آنان گذاشت. اکنون ماکرون تروریست پرور با ظریف آدم کش ملاقات دارد تا توطئه ای دیگر ساز کنند.

 3. مذاکره سر فروش ماهی هفتصد هزار بشکه است. اسرائیل باید مانعش بشه چون تحریم ها داره کار میکنه و تا سال بعد جمهوری اسلامی رو از پا در خواهد آورد.

 4. فرانسه در جنگ جهانی دوم دربازه هایش را به روی سربازان هیتلر باز گذاشت و هیچ کمکی به متفقین بر ضد هیتلر نکرد. از ادم های دزد و بی رگ انتظاری جز همراهی با نوع جدبد هیتلر (علی شیره ای) میشود داشت؟

  در ضمن این رژیم مافیایی اخوندی اشغالگر بایستی از روی زمین هر چه زودتر برداشته شود. حتی صبر کردن تا فردا هم دیر است!

 5. این ظریف اجنبی مگر یک تروریست تحریم شده نیست پس چرا این حیوان صفت های ابردزد با او به مذاکره میپردازند؟ البته جوابش را میدانیم که دوشیدن بیشتر منافع ایران است.
  ایا سازمان حقوق بشر خواب است ویا انها هم فقط از قانون جنگل حمایت میکنند یعنی هر کسی که زورش بیشتر بود برنده است و ضعیفان بایستی نابود شوند؟

  حکومت اخوندی یک سیستم اجنبی و اشغالگر است و سرانش هم یکی یکی لغب تروریست گرفته اند. پس هرگونه مذاکره ای با این حکومت تروریستی غیر قانونی و بی ارزش است!!!

Comments are closed.