۳۴۰ کنشگر مدنی ایران از نسرین ستوده خواستند که  اعتصاب غذایش را بشکند

بیش از ۳۴۰ کنشگر مدنی ایرانی در خارج از این کشور با امضای نامه‌ای از نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر خواسته‌اند که اعتصاب غذای خود را بشکند.

خانم نسرین ستوده از ۲۱ مرداد در اعتراض به وضعیت زندانیان مخصوصاً با توجه به شرایط شیوع کورونا در زندان‌ها، اعتصاب غذا کرده ‌است.

امضا کنندگان نامه که خود را شماری از ایرانیان آزادیخواه خارج از کشور خوانده‌اند، گفته‌اند که «پیگیری دلیرانه نسرین ستوده در دفاع از ارزش‌های جهان‌شمول و جهان‌روای حقوق بشر» را می‌ستایند و به آن پایبند هستند اما از او می‌خواهند که به اعتصاب غذایش پایان دهد؛ چون به اعتقاد آنان «وجود و سلامتی این زن متعهد برای جامعه ما در خور اهمیت بسیار است.»

آنان در این نامه  از نهادهای حقوق بشری خواسته‌اند که به حکومت ایران برای آزادسازی نسرین ستوده فشار بیاورند.

این نامه به امضای منیره برادران، منصوره بهکیش، پرستو فروهر، نسیم خاکسار، نیره توحیدی، عباس میلانی و بیش از سیصد ایرانی دیگر رسیده است.

نسرین ستوده حقوقدان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر است.او عضو کانون مدافعان حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، و انجمن حمایت از حقوق کودکان بوده و وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانیِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را بر عهده داشته‌است.

ستوده در سال ۱۳۸۸ ، برنده جایزه حقوق بشر «سازمان حقوق بشر بین‌الملل»

در سیزدهم  شهریور – ۸۹ نسرین ستوده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شد.

عفو بین‌الملل با شیوع گسترده ویروس کورونا خواستار آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی و عقیدتی در جهان از جمله نسرین ستوده در ایران شد.