حسن روحانی: ترامپ حاضر شد همه تحریم‌ها را برای یک ملاقات باطل کند؛ ترامپ: روحانی دروغ می‌گوید

کوتاه مدتی پس از بازگشت حسن روحانی به تهران، پرزیدنت ترامپ او را به دروغگویی متهم ساخت و گفت این ادعای رئیس جمهوری اسلامی ایران که وی حاضر بوده همه تحریم های آمریکایی را بردارد تا دیدار با روحانی عملی شود، یک دروغ است و وی هرگز چنین پیشنهادی را مطرح نکرده بود.

حسن روحانی در مورد جزئیات این موضوع که با تکذیب قاطع پرزیدنت ترامپ روبرو گردید، در مورد علت عملی نشدن این پیشنهاد افزوده گفت: «تنها بحث و جدل بر سر این بود که آیا همه تحریم ها برداشته شود و یا بخشی از آن لغو گردد و ترامپ گفت که حاضر است همه را بردارد، ولی حکومت اسلامی ایران این پیشنهاد را قاطعانه رد کرد».

این ادعای حسن روحانی در حالی عنوان می شود که او و ظریف بارها گفته بودند که شرط آمادگی رژیم ایران برای انجام مذاکرات با آمریکا، برداشتن تحریم هاست. آگاهان می گویند که اگر ادعا روحانی در مورد آمادگی پرزیدنت ترامپ برای لغو تحریم ها واقعیت داشت، پس چرا او آن را نپذیرفت!

برخی تحلیلگران می گویند که احتمال می رود حسن روحانی که با دست خالی به تهران بازگشته است، نیاز داشت که موفقیتی نشان دهد و از این رو به چنین دروغی متوسل شد.

آشنایان امور در ایالات متحده می گویند که امکان ندارد پرزیدنت ترامپ حاضر شده باشد برای ملاقات با روحانی، امری که ممکن است جنبه تشریف داشته و به هیچ نتیجه ملموسی منتهی نشود، همه تحریم ها را علیه رژیم ایران بردارد.

حسن روحانی در دنباله استدلال خود گفت که دیدار در یک فضای مسموم، نمی توانست نتیجه ای داشته باشد و از این رو وی به ترامپ پاسخ منفی داد.

پرزیدنت ترامپ در پیام توییتری خود گفت که رژیم ایران بود که تقاضای برداشتن تحریم ها در ازای ملاقات را مطرح ساخت، ولی وی این پیشنهاد را قاطعانه رد کرد.

روحانی ادعا کرد که رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا بودند که این پیشنهاد پرزیدنت ترامپ را به آگاهی او رساندند و وی بلافاصله آن را رد کرد.

در گزارش پیشین گفته شده بود که روحانی در دیدارهای جداگانه با رهبران کشورهای اروپای غربی به آن ها گفته است که اگر آمریکا تحریم ها را بردارد، رژیم حاضر به انجام تغییراتی در برجام می باشد.

آشنایان امور می گویند که در هفته های اخیر همه تلاش رژیم ایران مصروف آن بوده که فضای مساعدی برای برداشتن تحریم ها ایجاد کند، زیرا ادامه آن ها ممکن است کمر رژیم را بشکند. بنابراین، هیچ منطقی وجود ندارد که اگر پرزیدنت ترامپ حاضر شد به خاطر یک دیدار تشریفاتی، همه تحریم ها را بردارد، روحانی به آن پاسخ رد بدهد.

بعید نیست که روحانی برای “خود بزرگ نشان دادن” به این دروغپردازی روی آورده است.

یادآوری می شود: پرزیدنت ترامپ در نطق جامع خود در مجمع عمومی سازمان ملل هشدار داد که اگر رفتارهای خودسرانه رژیم ایران ادامه یابد، تحریم های سخت تری در انتظار آن خواهد بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود گفت که دولت واشنگتن مایل به درگیری جنگی نیست، ولی از منافع خود قاطعانه دفاع خواهد کرد.

بهروز کمالوندی ،سخنگوی انرژی اتمی حکومت ایران اعلام کرد خروج گام به گام رژیم از برجام همچنان ادامه خواهد یافت و نصب نسل جدید سانتریفیوژها را به نمایش گذاشت .

4 دیدگاه‌

  1. روحانی و دیگر سران ج.اس. اس در دروغگویی ( خدعه اسلامی) سابقه ای به طولانی مدت عمر رژیم گنجایش آن دارند!

  2. جناب ترامپ، اخوند یعنی دروغگو. این مزدوران خاعن با دروغ و تحمت به قدرت رسیدند و عاشق خونریزی و کشتار میباشند. پس حواست را بیشتر جمع کن.

  3. هرچی میکشیم از دست این ساقیاست
    جنس قاطی میدن دست مسئولینمون توهم میزنن
    اغا اونجا اقامت میدن بهمون از شر این قوم متوهم خلاص شیم ؟

Comments are closed.