۴۵ آتش سوزی در ظرف یک روز، به علت بادبادک های آتش زا. شیوه جدیدی برای مبارزه با آن، آزمایش شد.

حملات بادبادکی از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل، روز گذشته (یکشنبه) به یک کابوس برای اهالی مبدل شده بود. مقامات آتش نشانی می گویند که این بادبادک ها، در مجموع طی روز گذشته، ۴۵ مورد آتش سوزی ایجاد کردند که آنها را سخت مشغول نگاه داشته بود.

اهالی آبادی های پیرامونی می گویند که دولت اسرائیل باید هرچه زودتر راه حلی بیاید، زیرا زندگی بر مردم آن ناحیه تلخ شده است. ولی سخنگویان حماس ادعا می کنند که زیان های وارده به اسرائیل در ابعادی نیست که این کشور اعلام می کند و اسرائیل عمدا خطرات بادبادکی را بزرگ جلوه می دهد تا بتواند زمینه را برای وارد آوردن ضربات بیشتر بر گروه های ترور در غزه فراهم سازد.

این ادعا در حالی مطرح می گردد که مسؤولان حماس در هفته های اخیر تهدید کرده بودند که تنها در یک روز، پنج هزار بادبادک به سوی اسرائیل هوا خواهند کرد.

مقامات اسرائیلی ارزیابی می کنند که حدود ده میلیون متر مربع بیشه زارها و مزارع در آتش سوخته که گرچه ممکن است زیان مالی چندان زیاد نباشد، ولی بی تردید محیط زیست آسیب جدی دیده و شماری از جانوران نادر صحرایی نیز در آتش سوخته اند.

در این میان، یک کمپانی دیگر اسرائیلی شیوه جدیدی را برای شکار بادبادک ها به آزمایش گذاشت که نتایج نخستین آن بسیار رضایت بخش بوده است.

دستگاه جدید که “اسکای لاک” نامیده می شود، از فاصله چند کیلومتری بادبادک را رصد می کند و ریز پهبادی را به مصاف آن می فرستد که بادبادک را در داخل خاک غزه و در فاصله چند کیلومتری از مرز اسرائیل نابود می کند.

این سیستم جدید هنوز در ابعاد گسترده مورد آزمایش قرار نگرفته و معلوم نیست که تا چه حد می تواند این خطر را خنثی کند.