۹۳ درصد از بیماران کرونایی تحت درمان در یونان، با داروی جدید اسرائیلی در ۵ روز مرخص شدند

یک بیمار مبتلا به کرونا که با داروی جدید پروفسور آربر تحت درمان قرار گرفته است

حدود ۹۳ درصد از ۹۰ بیمار بدحال مبتلا به کرونا که در چندین بیمارستان یونان با داروی جدیدی که توسط تیمی در مرکز پزشکی سوراسکی تل آویو تهیه شده بود تحت مرحله دوم درمان قرار گرفته بودند، ظرف مدت پنج روز یا کمتر، از بیمارستان مرخص شدند.

آزمایش فاز دوم این دارو، نتایج فاز ۱ را که زمستان گذشته در اسرائیل انجام شد تایید کرد. در فاز نخست، ۲۹ تن از ۳۰ بیمار در وضعیت متوسط ​​تا شدید این بیماری، طی چند روز بهبود یافتند.

پروفسور نادیر آربر، استاد دانشگاه تل‌آویو و سازنده این دارو، گفت: «هدف اصلی این مطالعه تأیید بی خطر بودن دارو بود. تا به امروز ما هیچ عارضه جانبی قابل توجهی را در هیچ بیماری از هر دو فاز انجام شده، ثبت نکرده‌ایم.»

این آزمایش در آتن انجام شد، زیرا اسرائیل به اندازه کافی بیماران مرتبط نداشت.

پروفسور نادیر آربر

پروسور آربر و تیمش، از جمله دکتر شیران شاپیرا، این دارو را بر اساس مولکولی به نام «سی دی ۲۴»  تولید کردند که پروفسور آربر  ۲۵ سال در حال مطالعه آن بوده است. این مولکول به طور طبیعی در بدن وجود دارد.

«سی دی ۲۴» که با عناوین دیگری همچون «مبدل سیگنال سی دی ۲۴» و «آنتی‌ژن سی دی ۲۴ پایدار در حرارت» هم شناخته می‌شود، پروتئینی است که در انسان توسط ژن «سی دی ۲۴» کُد می‌شود. این پروتئین، یک «ملکول چسبندگی سلول» است.

پروفسور آربر گفت: «این مهم است که به یاد داشته باشید که ۱۹ تن از ۲۰ بیمار مبتلا به کووید -۱۹ نیازی به درمان ندارند. پس از بازه زمانی پنج تا ۱۲ روزه، حال حدود ۵ درصد از بیماران رو به وخامت می‌گذارد»

علت اصلی وخامت بالینی، فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدن است که به عنوان طوفان سیتوکین نیز شناخته می شود. در مورد بیماران مبتلا به کووید-۱۹، سیستم ایمنی شروع به حمله به سلول‌های سالم در ریه‌ها می‌کند.

او افزود: “این دقیقاً مشکلی است که حل آن، هدف داروهای ما می‌باشد.”

پروفسور آربر تأکید کرد که در درمان مبتلایان به کرونا، «اگزو سی دی ۲۴»، روی کل سیستم ایمنی بدن تأثیر نمی‌گذارد، بلکه فقط این مکانیسم خاص را مورد هدف قرار می‌دهد و به تعادل یافتن درست و دوباره آن کمک می‌کند.

وی گفت: «این، داروی دقیقی است. ما بسیار خوشحالیم که ابزاری برای مقابله با فیزیولوژی بیماری پیدا کرده‌ایم.»

وی در ادامه توضیح داد: «به عنوان مثال استروئیدها، کل سیستم ایمنی بدن را می بندند. ما با استفاده از مکانیسم درون‌زای بدن، به معنی ابزار ارائه شده توسط خود بدن، قسمت مسئول طوفان‌های سایتوکین را متعادل می کنیم.»

پروفسور آربر گفت که اکنون تیم او آماده است تا آخرین مرحله مطالعه را آغاز کند.

وی گفت: «نتایج یافته‌های فازهای اول درمان تا سرحد امکان، امیدوار کننده بوده است، ولی به هر حال هیچ کس نمی‌تواند از هیچ چیز مطمئن باشد تا زمانی که نتایج آن یافته‌ها، با بیمارانی که دارونما دریافت می‌کنند مقایسه شود.»

حدود ۱۵۵ بیمار مبتلا به کرونا در این مطالعه شرکت خواهند کرد. دو سوم از آنها دارو و یک سوم دارونما دریافت می‌کنند.

این مطالعه در اسرائیل انجام می شود و اگر تعداد بیماران در این کشور کافی نباشد، ممکن است در نقاط دیگر نیز انجام شود.

پروفسور آربر گفت: “ما امیدواریم آن را تا پایان سال به پایان برسانیم.”

در صورت تأیید نتایج، وی وعده داد که این درمان می‌تواند به سرعت و با هزینه کم در دسترس همگان قرار گیرد.

وی در پایان گفت: «علاوه بر این، موفقیت این دارو می تواند موج درمان بسیاری از بیماری‌های دیگر را هموار سازد.»