کارشناس پرونده هواپیمای اوکراینی فاش ساخت:‌ سپاه پاسداران قبل از شلیک، عمدا موقعیت‌یاب پرواز را از کار انداخته بود

هفته‌نامه “کینگ‌ ویکلی سنتینل”در گزارشی به نقل از آندره میلن، کارشناس هوانوردی، مسئول بررسی پرونده هواپیمای اوکراینی که توسط شلیک عمدی موشک های سپاه پاسداران ، سرنگون شد ، نوشته است  که  شواهد نشان می‌دهد سپاه پاسداران پیش از شلیک عمدا موقعیت‌یاب پرواز را از کار انداخته بود. پیشتر هم اوکراین از “عمدی” بودن شلیک موشک به هواپیمای مسافربری خود خبر داده بود.

میلن که با موسسه “یونیکورن ایرواسپیس” همکاری می‌کند شواهدی را مورد ارجاع قرار داده که نشان‌ می‌دهد سپاه پاسداران در اقدامی “از پیش طراحی شده” دست به انهدام هواپیما و کشتن مسافرانش در شب حمله نظامی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، دی‌ ماه سال ۱۳۹۸، زده بود.

هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین در دی ماه سال گذشته توسط شلیک عمدی موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد و همه  سرنشینان آن جان باختند.

شواهد مورد بررسی این متخصص هوانوردی ، اکنون توسط دادستان ضدتروریستی اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مشخص کند آیا در این پرونده زمینه‌ای برای کشاندن حکومت  ایران به دادگاه بین‌المللی کیفری به دلیل جنایت علیه بشریت وجود دارد.

میلن این متخصص هوانوردی،  انگیزه رژیم ایران از انهدام پرواز را اجتناب از حمله آمریکا از طریق ایجاد “سپر انسانی” عنوان می‌کند.

سپر انسانی مورد نظر متشکل از چندین مقام دولت‌های خارجی عنوان شده که پنج ساعت پس از حمله سپاه پاسداران به نیروهای آمریکایی و کانادایی در عراق، سفر به ایران را آغازمی‌کردند.

میلن می‌گوید حکومت ایران متعاقب این “قتل عام از پیش‌ برنامه‌ریزی شده” به کتمان یا از بین بردن شواهد پرداخت.

این کارشناس هوانوردی پس از بررسی گزارش نهایی هیات بررسی سوانح هواپیمایی جمهوری اسلامی دریافت که سپاه پاسداران جنگ‌افزارهای پارازیت الکترونیکی را در هماهنگی با سامانه پدافندی تور ام-۱ روسیه که شلیک را انجام داد، به کار گرفته بود.

وی در ادامه گفت: «سپاه به طور همزمان فرکانس‌های ارسال‌کننده موقعیت‌یاب ماهوار‌ه‌ای‌ و اضطراری پرواز پی‌ای۷۵۲ را از کار می‌اندازد و انسداد سیگنال را ادامه می‌دهد تا بتواند به محل سقوط برسد».

پس از آن هم سپاه پاسداران به صورت فیزیکی به غیرفعال‌سازی سیستم ای‌ال‌تی هواپیما که قادر به ارسال فرکانس به شبکه ماهواره‌ای اضطراری جهانی بود، دست زد.

این کارشناس هوانوردی همچنین یافته‌های خود را در ارتباط با صدای ضبط‌شده هر دو خلبان که نشان‌دهنده پی بردن آن‌ها به از کار افتادن موقعیت‌یاب ماهواره‌ای بوده، به وزیر دادگستری اوکراین داده است.

میلن در زمینه ارسال سیگنال شناسایی هواپیمای غیرنظامی اشاره کرده که چهار پرواز جداگانه در همان زمان از فرودگاه برخاستند، وارد محیط راداری پدافند تور ام-۱ شده و سیگنال ارسال کردند.

او گفت دست‌کم ۱۶۸ سیگنال در این زمان ارسال، کشف و شناسایی شد.

به گفته این متخصص هوانوردی ، پرواز اوکراین هم به همین محیط راداری وارد شد و دست‌کم ۱۸ سیگنال ارسال کرد که همه آن‌ها به صورتی که از هواپیمای غیرنظامی ارسال شده‌اند، کشف و شناسایی می‌شدند.

این در حالی که حکومت ایران ادعا کرده بود: ماموران نظامی سپاه پاسداران این هواپیما را در سیستم رادار خود با موشک اشتباه گرفته بودند.

از سوی دیگر با آنکه مقام‌های نظامی و قضایی جمهوری اسلامی ادعا کرده بودند که  جهت جغرافیایی پدافند در شب حمله به صورت درست تنظیم نشده بود، اما این کارشناس هوانوردی می‌گوید :سامانه موشکی تور ام-۱ دارای دو سیستم رادار جداگانه است؛ یکی برای ردیابی و دیگری برای هدف‌گیری.

میلن تاکید کرد : «سیستم راداریابی مجهز به آنتن استاندارد آی‌اف‌اف ایکائو است که به طور خودکار هر و یا همه سیگنال‌های پخش‌کننده فرستنده هواپیمای غیرنظامی را دریافت می‌کند» .

کارشناس این پرونده همچنین اضافه کرد که سامانه تور ام-۱ نمی‌تواند تنظیم‌نشده قرار بگیرد.

او در توضیح اشاره کرد این سامانه یک وسیله کاملا متحرک است که اهداف را از آنتنی دائم در حال چرخش که بالای رادار ردیابی شلیک کنترل‌شده جهت‌دار نصب است، تشخیص می‌دهد.

پیشتر نیز دانیلوف دبیر شورای امنیت ملی اوکراین هم سرنگونی این هواپیما را «عمدی» خوانده بود.

وی گفته بود که در سفر به تهران این نظر خود را به همتای ایرانی خود منتقل کرده اما علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی، تنها اعلام کرده جناح سیاسی او در سرنگونی این هواپیما دخیل نبوده و در عین حال گفته بود که در ایران گروه‌های مختلفی نفوذ دارند.